Košice 2013 - EHMK

Autor: Lucia Farkašová | 28.12.2012 o 16:05 | (upravené 12.1.2013 o 1:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  82x

Nastal rok 2013 a Košice sa stali EHMK spolu s Marseille. Bola som veľmi nedočkavá. Čakala som najmä na program otváracieho ceremoniálu. Dnes som si ho pozrela a bola som veľmi sklamaná

 

Ide o to, že do popredia sa dostáva akože ,,umenie“ a nie UMENIE. Bohužiaľ. Možno sa pýtate,  čo mám na mysli pod ,,umením“UMENÍM. ,,Umenie“ je u mňa sprostosť. Nechápem pointu. Rozmýšľam prečo som si to išla pozrieť.  Naproti tomu UMENIE je u mňa napríklad tanec ako balet, folklór, spoločenské tance...spievanie, ktoré je fakt na úrovni, opera, maľovanie, architektúra...

Prečo takto uvažujem. Keď som bola pred rokom (2011) na Bielej noci, ostala som veľmi šokovaná. Keď som sa zastavila pri každom stanovišti, zistila som, žeja v tom zmysel nevidím. Aký to má zmysel naukladať lampy na stromy??? Aspoň keby mali nejaký tvar alebo ja neviem. Čo je super na skúmavkách v starom koryte Hornádu, ktoré boli tento rok??? Možno nemám zmysel pre detail. Nechcem byť hnusná, ale ja takýchto ľudí za umelcov nepokladám. Aj ja môžem nahromadiť všetky notebooky a pomaľovať ich, potom urobiť z nich vežu a budem umelkyňou.

Pointou tohto príspevku je to, že do popredia sa dostávajú čoraz väčšie hlúposti v tomto smere. Laserová show je možno super, ale aký estetický zážitok z toho máte? Možno údiv, ale na čo to je dobré?  Hudobné skupiny, ktoré majú vystúpiť na otváracom ceremoniáli beriem, pretože aspoň to dáva nejaký význam, no výstava nejakých zbytočností je úplne zbytočná. Hoc na programe sú aj divadelné predstavenia, no také, ktoré podľa opisu ma nejak nelákajú. Vôbec. Veď načo máme divadlo?  To v tomto projekte má alebo bude mať nejakú rolu?

Ďalej by ma zaujímalo, na čo prerábajú starú plaváreň na kultúrne stredisko. Radšej mohli urobiť z toho nejaké pekné kúpalisko na leto a na zimu nejaké to klzisko snáď. Aspoň by si ľudia mohli vybrať kam si pôjdu zakorčuľovať.  Veď mesto na tom len prerobí. Nemáme náhodou už Kasárne – Kulturpark (využité málo), Tabačku, výmenníky, Spoločenský pavilón, Infiniti arénu, halu Cassosport (ktorá je v hroznom stave zvnútra) a iné... .

Som členkou folklórneho súboru v Košiciach, tak som veľmi zvedavá, kedy sa dostanem do tohto nového centra kultúry.

Nakoniec, predsa niečo je super na EHMK. Prerobili sa parky (Moyzesova, Staničný park alebo pred poliklinikou Sever).  Dávam mestu veľké za ich celkovú úpravu. Aspoň tie sa využijú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?